جت فاکس

روش های درمان یبوست

روش های درمان یبوست

اشتراک گذاری

از هر 5 نفر یک نفر یبوست مزمن را تجربه می کند، وضعیتی که با افزایش سن در زنان شایع تر است. این چیزی است که در صورت عدم توجه به راحتی می تواند شما را تحت تأثیر قرار دهد و عوامل زیادی، از رژیم غذایی گرفته تا سایر شرایط سلامتی، در بروز این مشکل نقش دارند.

در اینجا آنچه باید در مورد علائم یبوست، علل، پیشگیری و زمان مراجعه به پزشک بدانید آورده شده است.

تعریف یبوست

روش های درمان یبوست

سیاری از مردم فکر می کنند یبوست به معنای عدم اجابت مزاج به اندازه کافی است. در واقعیت، یبوست پیچیده‌تر و ظریف‌تر از آن است، با طیف وسیعی از علائم که ممکن است همیشه آن‌ها را نشناسید.

افراد ممکن است فکر کنند اگر هر روز مدفوع می کنند، نمی توانند یبوست داشته باشند، اما شما می توانید تعریف پزشکی یبوست را تنها با یکی از علائم زیر برآورده کنید:

 • کمتر از سه بار مدفوع در هفته
 • زور زدن برای شروع یا تکمیل اجابت مزاج
 • قوام مدفوع که شبیه سنگ و سنگریزه است
 • احساس تخلیه ناقص

بسته به شدت، یبوست می تواند مشکلاتی مانند درد شکم و گاز ایجاد کند. زور زدن بیش از حد در حین حرکات روده نیز ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • هموروئید (وریدهای متورم مقعدی)
 • شقاق مقعد (اشک)
 • پرولاپس رکتوم ، جایی که بخشی از رکتوم از طریق مقعد بیرون می‌آید

علل یبوست

روش های جلوگیری از یبوست

بوست طیف وسیعی از علل و عوامل خطر دارد که از رژیم غذایی نامناسب گرفته تا اختلالات جدی تر را شامل می شود. از نظر نحوه عملکرد بدن ما، علل یبوست به سه دسته تقسیم می شوند:

 • انتقال آهسته: هنگامی که مدفوع به سرعت در دستگاه گوارش شما حرکت نمی کند، ممکن است دچار یبوست شوید. عوامل خطر برای انتقال آهسته شامل رژیم غذایی کم فیبر، کم آبی بدن و مصرف برخی داروها، مانند داروهای مسکن یا داروهای ضد افسردگی است. انسداد روده یکی دیگر از علل بالقوه است که ممکن است از انسداد روده، نواحی باریک در روده به نام تنگی یا حتی سرطان ناشی شود.
 • مشکلات پیام رسانی عصبی : مشکلات عصبی (اعصاب) می تواند بر حرکت مدفوع در دستگاه گوارش تأثیر بگذارد. یبوست می تواند برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری پارکینسون و ام اس ایجاد شود.
 • اختلال عملکرد کف لگن: ضعف عضله لگن و سایر مشکلات عملکرد ماهیچه ها از عوامل اصلی یبوست هستند. ماهیچه های کف لگن باید به روشی بسیار خاص کار کنند تا مدفوع در راست روده حرکت کند
 • روش های درمان یبوست

چگونه از یبوست جلوگیری کنیم؟

خبر خوب این است که اگر یبوست خفیف دارید، تغییرات ساده سبک زندگی می تواند به مدیریت این بیماری کمک کند. نکات پیشگیری عبارتند از:

 • افزایش مصرف فیبر : غذاهای غنی از فیبر، مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، همگی به بهبود عملکرد روده کمک می کنند. اگر حساسیت روده دارید، بهتر است از میوه‌های با فروکتوز بالا مانند سیب، گلابی و هندوانه که می‌توانند باعث ایجاد گاز معده شوند، اجتناب کنید.
 • ورزش بیشتر: ورزش منظم می تواند به حرکت مدفوع در روده بزرگ کمک کند.
 • نوشیدن آب بیشتر: روزانه هشت لیوان را هدف قرار دهید و از کافئین اجتناب کنید، زیرا می تواند باعث کم آبی بدن شود.

چه زمانی در مورد یبوست به پزشک مراجعه کنیم

گر افزایش مصرف فیبر، ورزش و هیدراتاسیون مشکل را حل نکرد، یبوست شما ممکن است مزمن باشد. بسته به علت یبوست مزمن، ممکن است برای درمان این مشکل به فیزیوتراپی یا حتی ملین های با دوز کم نیاز داشته باشید.

برای یبوست مزمن، مهم است که با یک متخصص مشورت کنید که می تواند شما را به سمت درمان مناسب راهنمایی کند. این امر به ویژه در صورت داشتن علائم هشدار دهنده بیماری، مانند کاهش وزن، خونریزی یا درد، یا مدفوع که به اندازه مداد نازک شده و به همین شکل باقی می‌مانند، مهم است.

روش های درمان یبوست.

با در نظر گرفتن همه موارد، اگر یبوست یا هر ناراحتی جسمی دیگری در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کرد، باید به پزشک مراجعه کنی

عضویت در خبرنامه

از بروزرسانی و جوایز ما بهرمند شوید.

شاید خوشتان بیاد!

پره اکلامپسی چیست؟
بیماری

پره اکلامپسی چیست؟

پره اکلامپسی چیست؟ که یک اختلال بارداری است که بر اندام های بدن تاثیر می گذارد و در پنج تا هفت درصد از بارداری ها