جت فاکس

طرز تهیه سمنو

اشتراک گذاری

طرز تهیه سمنو

مواد لازم:گندم نیم کیلو -آرد3 برابر مقدار جوانه ها و آب

how-to-prepare-semno

گندم ها را خوب تمیز کرده و شسته، گندم باید سالمو بدون شکستگی باشد اگر گندم دیم باشد. بهتر میاشد و در آب به مدت دو روز 24 ساعت خیسانده تا گندم ها جوانه بزنند بعد از 24 ساعت از آب کشیده و درون سینی یا ظرفی ساف و لبه دار پهن کرده و پارچه ی نخی تمیزی را خیس کرده و روی گندم های جوانه زده پهن میکنیم. تا زمانی که گندم ها کاملا رشد کرده و روبه سبزی رود.

طرز تهیه سمنو

وقتی گندم ها برگ دار شدند پارچه را از روی گندم ها برداشته در ضمن هر روز روی پارچه آپ بپاشید. و نگذارید خشک شود. گندم ها در هوای آزاد بهتر رشد میکنند.

اگر بالن دارید گندم ها را در انجا بگذارید و هواستان باشد که پارچه خشک نشود.

تغریبا گندم ها بعد از یک هفته رشد کرده و بزرگتر شدند. باید توجه داشته که علف گندم 4 انگشت یا 10 سانتی متر باشد بعد دیگر اماده کوبیدن میباشد.

طرز تهیه سمنو

مسئله مهم که باید دانست درباره ی اندازه ی ارد است،ما هنوز جوانه گندم را نکوبیده ایم باید جوانه های سبز شده را اندازه گیری کرده هر اندازه شد آرد را سه برابر میزنیم.

how-to-prepare-semno

طرز تهیه سمنو

به طور مثاال 1 کیلو وزن علف شد 3 کیلو آرد اضافه میکنیم.

حالا علف و جوانه را باهم درون هاون یا سبزی خردکن یا چرخ گوشت ریخته و خوب خرد کرده و درون ظرفی ریخته و آب اظافه میکنیم. به طوری که آب روی علف های خرد شده را بگیردو و از صافی رد کرده و آب و علف را جدا کرده و آب را از صافی جدا کرده گوشه ای گزاشته، علف آب گیری شده را دوباره در هاون کوبیده،همان مراحل اولرا تا دوبار انجام داده تا شیرینی جوانه ها را گرفته واب بدست امده را باید آرد اضافه کرده و هم زده تا یک دست شود

طرز تهیه سمنو

طرز تهیه سمنو

کمی از آب علف را باید کنار گزاشت حدود یک لیتر تا دو لیتر کار بگزارید

how-to-prepare-semno

حالا اب و آرد را که مخلوط کرده بودیم را روی شعله متوسط گاز میگزاریم و به صورت مداوم هم میزنیم تا به جوش بیاید موقعی که به جوش آمندبه این دلیل که گندم نشاسته دارد زود میگیرد و ته ظرف میچسبد و اگر مدام هم نزنید ته میگیرد و میسوزد. وقتی که به جوش بیاید خمیر یکدست شده و کمتر ته میگیرد ولی باز هم همزده و مواظب باشید تا ته نگیرد. اگر با کفگیر چوبی هم بزنید بهتر است چون باید مداوم هم بزنید ته ظرف با کفگیر فلزی باعث افزودن فلزات به سمنو میشود که برای سلامتی خطرناک است.

طرز تهیه سمنو

how-to-prepare-semno

سپس با کفگیر چوبی هم زده و وقتی جوشید و نصب آب تبخیر شد 1 لیتر آب سمنو که کنار گزاشته بودید را اضافه کنید و وقتی باز هم جوشید بقیه آب را اضافه کرده تا هم شوک وارد شده و رنگ سمنو را قرمز شود. و آنقدر میجوشانیم تا مانند حلوا شود. و در آخر دمکنی را گزاشته و شعله را خاموش میکنیم و بعد از 20 دقیقه درب قابلمه را برداشته و پس از سرد شدن درظرف مورد نظر ریخته و تمام.

how-to-prepare-semno

آماده خوردن است.

نوش جان.

منبع :جت فاکس

ما در گوگل:جت فاکس

عضویت در خبرنامه

از بروزرسانی و جوایز ما بهرمند شوید.

شاید خوشتان بیاد!

پره اکلامپسی چیست؟
بیماری

پره اکلامپسی چیست؟

پره اکلامپسی چیست؟ که یک اختلال بارداری است که بر اندام های بدن تاثیر می گذارد و در پنج تا هفت درصد از بارداری ها